Реквізити для добровільного внеску (За різними напрямами) UA713052990000026000000704989 в АТ КБ “Приватбанк”

Комунальне некомерційне підприємство "Сарненська центральна районна лікарня" Сарненської міської ради

Covid-19, плани, проблеми, зарплата та перевірки: Василь Іванюк про рік пандемії в Сарненській ЦРЛ

Сарненська центральна районна лікарня вже більше року залишається опорним закладом у боротьбі з коронавірусом. Ще на початку пандемії персонал лікарні налагодив нову для себе стратегію роботи, пройшовши шлях від одного до тисячі пацієнтів. Навіть попри те, що самі медики ставали жертвами недуги. Головний лікар Василь Іванюк розповів СарниNews.City, як наразі люди ставляться до хвороби, яким препаратом можна робити щеплення, коли відкриють приймальне відділення, чому не працює кардіоцентр і на скільки зросла заробітна зарплата лікарів.

Коронавірус уже всім набрид

Що в роботі лікарні змінилось за рік пандемії?

— Змінилась віра в те, що ми спроможні працювати в екстремальних ситуаціях. Якщо минулого року на старті пандемії були деякі панічні настрої серед працівників, то на сьогодні весь колектив чітко виконує покладені на нього функції. За рік роботи ніхто не звільнився. Не в останню чергу це через фінансовий стимул. Люди готові постійно працювати. Дехто переносить свою відпустку, бо отримує достойну оплату. Самі розумієте, якщо медсестра раніше одержувала 4000 гривень у місяць, то на сьогодні можна отримати за роботу з ковідними пацієнтами 18, 20 і навіть 25 тисяч. Це ключове. За квітень усі надбавки медперсоналу виплатили. Наразі готуємося розрахуватися за травень. Тобто така підтримка держави обнадіює, що медицина буде розвиватись, але важливо, щоб ця підтримка була не вимушеною, а постійною. Адже, спілкуючись з колегами, розумію, що коронавірус вже всім набрид.

Яка ситуація з поступленням пацієнтів?

— На сьогодні в області функціонує дев’ять лікарень, які працюють із ковідними пацієнтами, зокрема й наша. Сарненська ЦРЛ узагалі обслуговує найбільшу кількість людей — це майже 380 тисяч населення. До нас поступають пацієнти з колишнього Зарічненського, Рокитнівського, Дубровицького і, звичайно, Сарненського районів. Окрім цього, наш і пологовий будинок у Здолбунові виділили для розміщення ковідних вагітних. Тобто обслуговуємо всю північ області.

Чи змінилося ставлення пацієнтів до хвороби та чи були випадки повторного поступлення з Covid-19?

— Звичайно, на початку пандемії було багато людей, які скептично ставилися до хвороби й вважали, що 100 грамів горілки чи біг на свіжому повітрі все вилікують. Але на сьогоднішній день, вважаю, думка людей змінилася. Що стосується повторних випадків, в області вже хворіли двічі, але в нашій лікарні таких не фіксували. Також зараз говорять про інші штами вірусу: північно-африканський, лондонський, індійський, але до нас такі пацієнти не поступали. І надіюсь, з масовою вакцинацією з такими випадками не стикнемось.

Вакцинація – це не пропаганда, а необхідність

Противники вакцинації часто звертають увагу на те, що після щеплення людина все одно хворіє коронавірусом. Які є контраргументи в лікарів?

— Так, є скептики, які кажуть не вакцинуватись, бо «вас там чіпують». Але коли медики кажуть вакцинуватись, це не пропаганда, а єдиний спосіб отримати колективний імунітет від хвороби. Ось, наприклад, наш завідувач реанімації Олександр Жученко рік працював і не захворів. Потім щепився Covishild і через три тижні отримав позитивний результат на коронавірус. І каже: «Якщо я легко перенесу, тоді повірю в ефективність вакцини». Чоловіку 61 рік, і він навіть до лікарів не звертався. Хвороба пройшла майже безсимптомно. Тобто вакцинація не означає, що вже ніхто ніколи не захворіє, але вилікуватись буде в рази легше.

Яким тоді препаратом краще щеплюватися?

— Кожна організація продукує свою вакцину. Ми звикли не довіряти, знаєте, чомусь індійському чи китайському, а ось американське — це щось класне. Я і мої колеги одні з перших щепились Covishild і навіть не зважали на країну виробника. До речі, вже половина з них отримала другу дозу. Є лікарі, які кажуть про різний відсоток ефективності тої чи іншої вакцини, але це все на рівні припущення. Ці відсотки відносні. Тобто не можу виділити, що якась вакцина краща, але кажу, якщо є можливість – потрібно вакцинуватись.

Приймальне відділення, кардіоцентр, киснева станція, нова ПЛР-лабораторія

Коли розпочне роботу приймальне відділення?

— Зараз на двері замовляємо таблички. Тобто приміщення готове на 98%. Сьогодні (15 червня — прим. авт.) ставили підстанцію електромережі, адже на новий комп’ютерний томограф потрібна інша потужність. Відділення має свої зони розмежування, повністю забезпечене киснем, є нові прилади: апарат УЗД, рентген, томограф за 18 мільйонів гривень. Словом, відділення дійсно сучасне. Про терміни: відверто кажучи, нам поставили завдання все запустити до липня.

У кардіоцентр теж закупили сучасне обладнання. Зробили ремонт, проте досі пацієнтів не приймають. У чому причина?

— По кардіоцентру є деякі нюанси з боку обласної лікарні. Адже було одне важливе питання — чий він має бути. Тобто ми зробили за 5 мільйонів ремонт. До травня 2020 року діяла норма закону здачі приміщення в оренду, але в червні вони не написали заяву на продовження договору, потім в обласній лікарні змінився головний лікар і підписати документи заднім числом вони не могли. А з першого червня 2021 року здати це приміщення в оренду може лише міська рада через публічні торги. Хоча попередній начальник охорони здоров’я області нас запевнив: щойно приміщення здаємо в експлуатацію – ми його отримаємо у власність. Але прийшли нові часи й все стало по-іншому. Чому так? Я вам скажу. Тому що деякі кардіологічні послуги НСЗУ оплачує в сумі 37-40 тисяч гривень за одного пацієнта. А це великі кошти. Хоча Сарненська ЦРЛ усі вимоги дотримала. Є підготовлені спеціалісти, приміщення готове. Наразі ще тривають перемовини, чи буде приміщення в оренді обллікарні чи на балансі Сарненської ТГ. Є певні точки компромісу, але ще потрібно чекати ліцензії з ядерної безпеки, а це питання тривале в часі.

Під час візиту 8 квітня в Сарненську ЦРЛ Юлія Тимошенко вимагала побудувати кисневу станцію за два тижні. Чи є зараз якісь напрацювання в цьому напрямку і коли все ж в лікарні буде киснева станція?

— Зрозуміло, що бюджет лікарні не може самостійно фінансувати проєкт вартістю 4-5 мільйонів гривень. Проєктно-коштоисну документацію на введення додаткових 70 кисневих точок, розведення ми зробили минулого року. Зараз Уряд має виділити 80 мільйонів на Рівненщину для побудови саме кисневих станцій у лікарнях. До нас приїздили фахівці, тож можемо підкоригувати наш попередній проєкт, аби це не була якась спеціальна бочка, яка рідкий кисень перетворює в газ. Ні. Нам потрібна станція, яка генерує кисень із повітря. Отримав запевнення від голови громади, що навіть якщо ми не отримаємо кошти з держбюджету, то міська рада самостійно знайде фінансування на кисневу станцію. Адже незабаром вересень, а це новий пік хвороби. І ми не знаємо, що нас чекає.

Приймальне відділення готують до відкриття, по кардіоцентру є невирішені юридичні питання, документацію кисневої станції будуть коригувати, а які ще проєкти планує лікарня?

– За власні кошти робимо сучасну ПЛР-лабораторію на базі нашої ВІЛ/СНІД-лабораторії. Приміщення готове на 60%. Вже є обладнання. Нам вона просто необхідна. Адже витрачаємо великі кошти на транспортування зразків до Рівного. А з новою лабораторією не платитимемо за бензин для авто, а самі зможемо заробляти за наші послуги.

Про зарплату й результати перевірки в лікарні

Наскільки ви задоволені своєю заробітною платою і чи вважаєте її справедливою?

— Нещодавно опублікував свою декларацію. Там зазначено 720 тисяч заробітної плати в рік. В місяць це приблизно 60-62 тисячі гривень. У мене така посада, і згідно з постановою Кабінету Міністрів маю право отримувати «ковідні» відсотки. За мене мою роботу ніхто не робить. Ніхто не питає, коли приїжджаю вночі з роботи, скільки працюю, як організувати роботу в період пандемії й так далі. І повертаючись на початок розмови — якщо держава нормально оплачує працю людини, в цьому немає нічого поганого. І зовсім не соромно таку зарплату отримувати. Наприклад, в лікарні є медики, які отримують приблизно 50 тисяч. Але ж, враховуючи навантаження, хіба можна сказати, що це колосальні суми. Це нормальна оплата праці людини.

У мережі Facеbook були публічні обговорення, де звинувачували керівництво ЦРЛ і лікарів у непрофесіоналізмі. Чи були перевірки, які б підтверджували чи спростовували такі твердження?

— Була перевірка з Міністерства охорони здоров’я. Жодних помилок у діях лікарів не знайшли. Тобто ось так просто перекладати провину на медперсонал десь там у Facеbook — це неправильно. І при тому напряму звинувачувати в некомпетентності. Чому ж тоді ніхто не каже, скільки тисяч людей ми врятували, скільки важких хворих пройшли в нас через ШВЛ і видужали. Розумію емоції чи невдоволення людей, але керуватися потрібно фактами.

Зважаючи на непростий рік, що побажаєте своїм колегам на День медика?

— Незалежно від того, працює медик з ковідними хворими чи надає кваліфіковану допомогу, вітаю всіх колег, які трудяться на благо медицини району, області, країни, з нашим професійним святом. І бажаю відчувати гордість за роботу. Адже коли людині зле, перш за все вона звертається до Бога, але потім — до лікарів

Поділитись:

Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Share on telegram
Telegram
Share on facebook
Facebook
Share on print
Роздрукувати сторінку

Останні новини