Краєм хвороб і злигоднів називали колись Полісся. Лише з будівництвом залізниці в Сарнах починає розвиватися промисловість. Для медичного забезпечення у 1909 році тут було відкрито залізничну лікарню на 2 ліжка та амбулаторію. За Польщі стаціонарна медична допомога надавалася силами земської медицини. В 1938-1939 роках збудовано нову будівлю лікарні, де було відкрито дитяче та онкологічне відділення. В післявоєнні часи, у 1944-1953 роках, кваліфікована медична допомога надається Сарненського міською лікарнею, до складу якої входять поліклініка, терапевтичне, хірургічне, дитяче та онкологічне відділення. У 1946 році було відкрито пологовий будинок на 20 ліжок.
Першим головним лікарем Сарненського району була Тамара Іванівна Маляр (Васильєва). З 1953 до 1963 року лікарня має статус районної. Головними лікарями працюють І.І.Муратов, К.В.Віктора, А.Ю.Рудкін, В.А.Царлов. Із 1963 року, після приєднання до Сарненського району Клесівського та Степанського районів, Сарненська лікарня отримує статус центральної районної лікарні.
Значний внесок у розвиток охорони здоров’я населення району зробили Р.Є.Богуславський, Є.М.Гришук, Р.Д.Ворона, Н.М.Скрипничеі ко, Н.В.Василенко, Є.М.Кондакова, І.М.Возняк.
Вагомий вклад в організацію медичної допомоги в Степанській номерній районній лікарні зробили лікарі П.М.Якимець, І.М.Сердю С.М.Кирпа.
Базою передового досвіду серед сільських лікувально-профілактичних закладів області стала Тинненська дільнична лікарня за час перебування на посаді головного лікаря Т.М.Філіпюка.
Перші кроки в організації протитуберкульзної роботи на Сарненщині зробив М.М.Романченко, який тривалий час очолюз протитуберкульозну службу області.
На сьогоднішній день КНП «Сарненська ЦРЛ» забезпечує широкий спектр надання медичних послуг для своїх пацієнтів.
У її 14 відділеннях функціонує 362 стаціонарних ліжка, ефективно працює поліклінічна служба, де, забезпечуючи повноцінний огляд та амбулаторне лікування пацієнтів, трудяться вузькопрофільні спеціалісти різноманітних напрямків.
Загалом у КНП «Сарненська ЦРЛ» працює 175 лікарів, 359 середніх медичних працівників, 173 – молодших медпрацівників та 127 інших фахівців. Щорічно в цьому закладі отримує стаціонарну допомогу близько 16 тисяч хворих, народилося в 2021 р.-1048 діток, 2022 р. 966 діток, станом на січень 2023 р. 110 діток, проводиться біля дев’яти тисяч оперативних втручань (з них близько п’яти тисяч – амбулаторно).
Крім стаціонарних відділень і двох поліклінік у КНП «Сарненська ЦРЛ» працює клініко-діагностична лабораторія, СНІД-лабораторія, серологічна лабораторія, жіноча консультація, відділення екстреної медичної допомоги (приймальне відділення), пункт переливання крові, патолого-анатомічне відділення та інші необхідні підрозділи. На базі закладу функціонує структурний підрозділ Обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф і амбулаторне відділення гемодіалізу РОКЛ. Амбулаторний прийом пацієнтів тут ведеться лікарями 27 спеціальностей. Щороку в КНП «Сарненська ЦРЛ» проводять біля двох тисяч ендоскопічних, близько 40 тисяч рентгенологічних і більше 60 тисяч ультразвукових досліджень.